Eesti Naise Tervis / sügis 2023
Tekst: Kairi Prints
Probleeme silmadega esineb tänapäeval väga palju, aga kas teadsid, et mitmeid neist saab ennetada ja parandada silmi treenides? Optometrist-nägemisterapeut Karmen Johansson selgitab, mis on nägemisteraapia ja mida tähendab silmade treening.
Millised on tänapäeva inimese sagedasemad probleemid silmadega?
Valdavalt on probleemiks silmade kuivus, fokusseerimise aeglus ja nägemise halvenemine, kuid ka silmade valgustundlikkus ja nägemise halvenemine hämaras. Probleemid silmadega võivad tekitada peavalusid, tasakaaluhäireid, pearinglust ja iiveldust autosõidul.
Väga palju on silmade kuivuse korral räägitud liigsest arvutiga tööst, vähesest pilgutamisest või et siseventilatsioon ning valgustingimused on kehvad. Jah, mõnikord võib olla abi silmatilkadest ja õhuringluse ning valgustemperatuuri muutmisest, kuid enamikul juhtudel põhjustab eelnimetatud kaebuseid hoopis binokulaarne nägemishäire. Kuidas?
Tänapäevane neuroteadus on selgitanud välja, et meie kahe silma nägemisvõime ning okulomotoorsed lihased haaravad ajus väga suure ala. Kuidas aju töötleb loetud infot, milliseid signaale saadab meie skeletilihastesse, milliseid otsuseid me teeme, kuidas tekivad emotsioonid, kuidas me ruumis orienteerume, haarame, reageerime jne jne. Aju töötleb 80% infost nägemismeele kaudu. Seega on loetletud sümptomid väga head signaalid, et meie nägemisvõime on langenud ning okulomotoorsed lihased nõrgenenud.
Kas siin võib abi olla nägemisteraapiast? Mis see on?
Nägemisteraapia on okulomotoorsete lihaste treening, mis õpetab aju töötlema närviimpulsse ja keemilisi ühendeid, et aidata parandada mõlema silma fikseerimise, jälgimise, hoidmise ning fokusseerimise võimet. Sellega paranevad närviühenduste impulsid, toitainete ja hapniku transport lihaskudedesse.
Eestis alustasime nägemisteraapiaga umbes kümme aastat tagasi, testides erinevaid treeningvõtteid: istudes, seistes, liikudes. Praeguseks on optometristid koos füsioterapeutidega töötanud välja parimad treeningviisid, mis treeningu ajal haaravad ning ergastavad suurema osa aju piirkondadest, eriti väikeaju, kus saavad kokku vestibulaar- ja visuaalsüsteemid. Treening aitab parandada koordinatsiooni, visuaalset taju ja okulomotoorset võimet, sest liikumise ajal tuleb sooritada mitmeid nägemisteste.
Oma silmi saab siis treenida?
Kohe päris kindlasti! Silmi liigutavad lihased – ja mis lihastega juhtub, kui neid ei liiguta? Õige: lihasjõud nõrgeneb, tekib liikumise piiratus, atrofeerumine, ainevahetus- ning vereringehäire. Ilmnevad sümptomid ja tunnused, mida eelpool loetlesin. Tagajärjeks on nägemise halvenemine. Seepärast tuleb treenida, treenida ja veel kord treenida, kui on soov hoida oma nägemist ja aju. Anna ajule tööd!
Kuidas selgitatakse välja, millist treeningut silmad vajavad?
Selleks tuleb teha esmalt mõlema silma uuring ja silmade testimine, kui hea on nägemisvõime ning kui tugevad on okulomotoorsed lihased. Okulomotoorsete lihaste testimine näitab, millises suunas on lihased pinges või lühenenud.
Kuidas silmade treenimine välja näeb?
Esmalt selgitame kliendile, kuidas tema silmad eraldi näevad ning kuidas aju mõlema silma pilti liigutab. Kui tegu on laisa silmaga, treenime esmalt ainult nõrgema silma sisendit nii fikseerides, jälgides kui ka hoides – muutes samal ajal keha asendit testi suhtes või vastupidi. Binokulaarselt on kõige lihtsam treenida silmi sissepoole, kuid oleme töötanud välja ka võtteid, kuidas treenida silmi väljapoole. Kõige efektiivsem on teha seda koos liikumisega ehk visuaaltaju treenimisega. Selleks kasutame 3D-teste, prismaprille, väga suurt ekraani reaktsiooni ja fikseerimise treenimiseks, samuti erinevaid litsentseeritud veebirakendusi. Määrame ka harjutused
kodus tegemiseks.
Ja teate, kui palju saame meie, treenerid, energiat kliendi tagasisidest, kui kaebused on kadunud? Võimas tunne, kui kellegi elukvaliteet on paranenud!
Kas silmade treenimisega tuleks alustada juba lapseeas?
Laste nägemist tuleb kindlasti jälgida! Juba kuuekuuselt on aru saada esmased nägemisanomaaliate ilmingud – kuidas laps fikseerib, jälgib, haarab, liigub jne. Laste nägemisarengut mõjutab füüsiline aktiivsus. Viibides väljas, kus on valgus, erineval kaugusel objektid, liigub silmadest saadav info lihastesse ja see paneb kogu keha motoorika liikuma. Kui anda varakult kätte digiekraanid, teeme me suure karuteene lapse ajule. Just ajule, sest ajuosad ei saa piisavalt tegevust, mistõttu peatub ka intelligentsuse areng ja algab kogu lihaskonna nõrgenemine.
Laste parimaks silmatreeninguks on õues liikumine ja igasugused treeningud, millega õpetada ajule uusi oskusi nägemistaju kaudu. Kui selgub aga, et laps on aeglase reaktsiooniga, komistab, uues olukorras kohanemine võtab aega või esineb silmade ära vajumist, sagedast sügamist, pilgutamist, autosõidul iivelduse teket, võiks konsulteerida meiega või pöörduda laste silmaarsti poole. Kui esinevad lugemisraskused, tasub kohe silmalihaseid testida. Võimalik, et ühe silma nõrgenemine toob kaasa tähtede ja ridade segi ajamise. Lapseea nägemine mõjutab täiskasvanuea elukvaliteeti, seepärast jälgige ning hoidke oma lapse silmi ja pöörduge õigel ajal spetsialisti poole!
HARJUTUSED
Peegel on väga hea abimees, mis aitab meil mõista, kas meil on binokulaarne nägemine. Kuidas seda teha?
- Seisa peeglist u 50 cm kaugusel ja pane sõrm püstiselt silmade vahele.
- Vaata enda ees oleva sõrme otsa. Peeglisse peab ilmuma kaks sõrme. Need on sinu silmapildid.
- Liiguta sõrme peegli poole ja enda poole. Hea, kui suudad jälgida peeglisõrmede liikumist nii, et sõrmed liiguvad sünkroonis laiali ja kokku.
- Liiguta sõrm üles kulmude vahele ja hoia 5 sekundit.
- Sõrm jääb paigale. Vaata ühe õla poole, hoia 5 sekundit. Seejärel vaata sõrme otsa. Hoia 5 sekundit ja seejärel pööra teise õla poole, hoia 5 sekundit.
- Vii sõrm vastu peeglit nii, et näed peeglis kahte nina. Kui sul on binokulaarne nägemine, tekib kahe nina vahele kolmas silm. Võid sõrme liigutada nii, et see ei varja keskele tekkinud silma.
- Proovi sõrm ära võtta. Kas suudad näha ilma sõrmeta kahte nina ja kolme silma?