KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Siit lehelt leiad vastused küsimustele, mida meilt kõige enam küsitud on. Kui sa oma küsimusele vastust ei saanud, siis võta meiega ühendust.

Mis on nägemisteraapia?

Nägemisteraapia on täielikult kohandatud ja isikupärastatud silmalihaste treening nagu füsioteraapia, mis parandab lihaskudet hapniku ja toitainetega. Keeruliseks teeb selle mõlema silma samaaegne treenimine. 

Binokulaarsus ehk kahe silmaga nägemine oleneb aju poolt silmalihastesse saadetavatest energiaimpulssidest. Silmade vähese liigutamise tulemusel (nt ekraanide vaatamisel, laisa silma korral vms) lihaskude atrofeerub ja energiaimpulsid jäävad nõrgemaks. Läbi treeningu jõuab lihaskudedesse paremini hapnikku ja toitaineid, mis hoiavad lihased terved ja tugevad. Kogu meie lihaskude toimib samal põhimõttel, vajades regulaarselt aktiivsust.

Nägemisteraapia on midagi enamat kui lihtsad silmaharjutused – see parandab aju-silma suhtlust ja nägemissüsteemi tõhusat toimimist. Nägemisteraapiaga parandame klientide visuaalseid oskusi ning õpetame, kuidas neid uusi oskusi lugemise, õppimise, keskendumisvõime ja tähelepanu parandamiseks rakendada.

Kuidas ma tean, kas ma vajan nägemisteraapiat?

Nägemisteraapia vajadusele võivad viidata väga paljud erinevad sümptomid: 

  • objektide selginemisel ilmneb viivitus
  • silmades on kuivustunne
  • esineb tihti pea- või silmavalu
  • ei suuda vaadata mõlema silmaga korraga
  • sulged vaatamisel ühe silma
  • nägemise halvenemine hämaras
  • esineb topeltnägemist
  • 3D-filmide vaatamisel ilmnev ebamugavus
  • esineb silma(de) äravajumist või tasakaaluhäireid
  • prillitugevus muutub tihti (eriti lühinägevuse korral) ja tunned, et nägemine on taas halvenenud
  • komistad või kõnnid tihti asjadele vastu
  • lugemisraskused või lainetav käekiri
  • iiveldus autosõidu ajal

Kui sul läheb autosõidul süda pahaks, siis saad ise testida, kas põhjus on sisekõrvas või silmades. Kui sulged sõidu ajal silmad ja sul läheb süda pahaks, on vaja treenida sisekõrva tasakaalukeskust; kui iiveldus tekib pigem lugedes või külgaknast välja vaadates, on tegemist silmade lihasmotoorika häirega.

Kindlasti tasub nägemisteraapiasse tulla ka siis, kui soovid teha laserkorrektsiooni, et ennetada mõne aasta möödumisel taas prillide vajadust, või kui oled käinud strabismi operatsioonil ja on vaja silmade koostööd parandada.

Kas nägemisteraapia aitab mul prillidest vabaneda?

Kõik oleneb vanusest ja prillide tugevusest. 

Kuni 30. eluaastani on võimalik vabaneda plussprillidest, eriti kui su silmad vajuvad väljapoole. Nägemisteraapias saab välja selgitada, mis silmade äravajumist põhjustab (muu hulgas võib see olla pärilik), ning füsioterapeudi poolt soovitatud harjutustega silmanägemist parandada.

Miinusprillide puhul tuleb testida, kui palju miinustugevus su silmi sissepoole pöörab – võimalik, et liiga tugevad miinusprillid ei ole head lugemiseks ja ekraanide taga töötamiseks. Nimelt mõjutavad miinusprillide tugevused silmaläätse liigutavat lihast ja tulemuseks on silmade sissepoole pööramine. Kui me vaatame ekraane liigselt läbi miinusprillide, mis on määratud kaugele vaatamiseks, võivad nõrgeneda silma külgmised lihased, mis pööravad silmi väljapoole, et näha kaugel olevaid objekte. Sellisel juhul võib aidata silmalihaste treening.

Kas laiska silma saab ravida nägemisteraapias?

Laisa silma korral võib ilmneda silma äravajumist sisse- või väljapoole ning topeltnägemise vältimiseks lülitab aju nõrgema silma pildi välja, mistõttu väheneb ruumiline taju ja nägemise sügavus. Nägemisteraapias on olemas spetsiaalsed testid, mille raames on kliendil võimalik näha mõlema silma pilti.

Kui ilmneb optiline erinevus kahe silma vahel, alustatakse kohe nägemisteraapiaga. Esmalt tuleb saavutada silmade nägemise võrdsus – selleks korrigeeritakse nägemishälvet ning kontrollitakse saadud optilist tulemust mõlema silma lihasgruppide koostöös.

Varasemate uuringute põhjal arvati, et laiska silma saab ravida kuni 8. eluaastani – see on vana koolkond, kellel puudus kokkupuude kahe silma pildi treenimisel. Uuem neuroteadus avastas, et aju plastilisus võimaldab treenida mistahes lihaseid, ka silmalihaseid. Nii oleme nägemisteraapiaga saavutanud ka vanemas eas 3D-nägemise, seega pole kunagi hilja alustada!

Kas nägemisteraapia aitab õpiraskustest üle saada?

Jah, kindlasti, kui õpiraskused on tingitud silmade koostöö häirest. Nõrkade silmalihaste korral kipuvad tähed „ujuma“ ja segi minema, ei märgata tulpasid või kirjutatakse tahvlilt valesti maha. Käekiri võib ka olla lohakas seetõttu, et pliiatsi otsa vaatavad silmad ei suuda saada ajust täpseid signaale näppude lihastesse. Nii kiputakse kergelt välja kirjutama düsleksia ja düsgraafia diagnoose, kuid tegelikult võib õpiraskusi põhjustada hoopis kehv nägemine.

Õpiraskuste ennetamiseks on väga tähtis silmade võrdne areng, sest nii on laps sotsiaalselt aktiivsem, kehalises liikumises täpsem, oskab kiiremini lugeda ja arusaadavalt kirjutada. Kui täheldad, et laps vajab abi lugema õppimisel, registreeri aeg silmade koostöö testimisele!

Kas nägemisteraapia on mõeldud ainult lastele?

Kindlasti mitte, probleeme silmalihastega esineb igas vanuses ning nägemisteraapia on täiskasvanute seas sageli sama tõhus kui laste puhul, kuna aju on plastiline ja seetõttu paindlik kogu elu. Nägemisteraapias kasutatavat silmatreeningut saab võrrelda eriala õppimise või pillimänguga – mida rohkem harjutad või treenid, seda tugevamaks ja osavamaks muutud.

Milline näeb välja nägemisteraapia protsess?

Iga treeningu eelselt tuleb läbi viia väga põhjalik silmauuring ja testida kahe silma pildi koospüsimist erinevatesse suundadesse vaatamisel. 

Saadud andmete põhjal koostatakse iga kliendi jaoks individuaalne treeningplaan, et jälgida testide sooritamist, lisada keerukust ja mõõta tulemusi. Andmed pannakse kirja igal treeningul, et näha nägemisteraapia toimivust. 

Peamiselt kasutame silmatreeninguks mitmesuguse tugevusega klaase, erineva tugevuse ja suunaga prismasid, peegleid, tasakaalulaudasid ning väga suurt puutetundlikku ekraani, kus treenime nägemise lihasimpulsse-reaktsiooni.

Kui klient on Silmatarga praksises spetsialisti käe all omandanud oskused, kuidas silmi õigesti pöörata, et mõlema silma nägemisteljed liiguksid koos, anname koju kaasa Silmatarga poolt välja töötatud ja testitud harjutused, millega jätkata. Soovi korral saab lisaharjutusi ka veebikonsultatsiooni teel.

Kas nägemisteraapia aitab alati?

Paraku mitte. Kui on kaasasündinud nägemispuue või haiguse järgselt kahjustunud nägemisrakud, siis anname soovitusi, kuidas sellisel puhul nägemist säilitada. 

Nägemisteraapia on mõeldud neile, kel esinevad erinevad kaebused, millele pole mujal jälile saadud, kuna ei mõisteta, et nägemistaju mõjutab pea kõiki teisi ajuosasid. Öeldakse, et inimene saab nägemismeele kaudu 80% infost, mis tähendab, et nägemismeel mõjutab väga suuresti kõiki sinu otsuseid, reaktsioone, värvitaju, sügavustaju, ruumitaju, sotsiaalset suhtlust, motoorikat ja koordinatsiooni. 

Kui silmad on ülekoormatud, on see stress kogu lihaskonnale, sest inimene on üks tervik. Silmalihaste treening on füsioteraapia, mis aitab patsiendi üldist füüsilist heaolu taastada ja säilitada ning parandab elukvaliteeti.

Kui palju nägemisteraapia maksab?

Meie teenuste hinnakirjaga saab tutvuda siin.

Kus Eestis saab veel nägemisteraapias käia?

Sellisel moel nägemisteraapiat, nagu seda pakub Silmatark, mujal Eestis ei leia. Selleks on vaja ulatuslikku praktikat, mida meil on aastast 2013, olles esimesed, kes hakkasid tegelema binokulaarsete nägemishäirete testimisega ja nendele lahenduste leidmisega. 

Esialgu pakkusime nägemisteraapiat lastele, kellel olid lugemisraskused, ning tasapisi võtsime klientidena juurde täiskasvanud, kelle keerulised juhtumid on läbi praktika andnud väga palju kogemust just selliste muredega, mille osas pole mujalt lahendust leitud.

Meie kliendid on üle kogu Eesti ja peale külastust anname koju harjutused ning nõustame ja anname lisaülesandeid veebikonsultatsiooni teel.