Pere & Kodu: Kooli! / august 2024
Varsti on september käes ja tuhanded lapsed alustavad kooliteed. Enne seda on vaja üle vaadata lapse silmad. Anname siin artiklis nõu, millele enne kooli algust tähelepanu pöörata. Küsimusele, millist silmakontrolli lapsed enne kooli algust vajavad, vastab optometrist- nägemisterapeut Karmen Johansson.
Mida seoses laste silmade tervisega on vaja enne kooli algust kontrollida?
Koolis algab pingeline töö silmadega. Selleks, et lapsel ei tekiks lugemisraskusi, tuleks kontrollida silma optilist võimekust ning kahe silma koos fikseerimise, jälgimise ja fokuseerimise võimet.
Millised sümptomid viitavad sellele, et lapsel võib olla nägemisega probleeme?
Esmalt lähedalt vaatamine ja/või kissitamine. Samuti on viited nägemise probleemile, kui laps pilgutab tihti, sügab lugemise ajal silmi või väldib lugemist sootuks. Ka võivad nägemisprobleemidele viidata sõidukis iivelduse teke, lapse eelistus olla hämaras või pimedas toas, pallimängude ja rattaga sõitmise vältimine ning komistamine.
Millised on peamised nägemisprobleemid, mida lastel enne kooli algust avastatakse?
Eesti tervishoiusüsteemis on laste nägemise jälgimine väga hästi korraldatud ja kui juhtub, et koroona ajal on jäänud silmakontrollis käimata, siis võib olla esmane kontroll just enne kooli, mida tuleb alati teha. Nii on olnud suureks üllatuseks laisa silma esmane avastus.
Peamised probleemid ilmnevad siiski koolis, kui lapsele ei meeldi lugeda või ta kirjutab tahvlilt valesti maha. Samuti kui ta tunneb end ebakindlalt pallimängudes.
Kui tavaline on, et lapsed vajavad enne kooli algust prille?
Digiajastu liigse ekraanikasutuse ja vähese liikumisega on suurenenud vajadus kirjutada prillid, millega näeks kaugele, ehk vaja on teada, mida õpetaja tahvlile kirjutab. Kuid mida varem prillid tuleb välja kirjutada, seda rohkem tuleb jälgida lapse nägemisarengut kuni täiskasvanueani.
Millised on parimad viisid lapse silmade tervise hoidmiseks ja nägemisprobleemide ennetamiseks?
Kõik see, mida täiskasvanu teeb oma lapsele, on investeering tema tulevikku. Esmatähtis on liikumine. Mistahes õuemängud ja kehaline aktiivsus parandavad verevoolu lihaskudedes ja ka silmades. Kui vanemas eas algab lihaste taandareng, on tugevama skeleti- ja lihaskonnaga inimestel eelised. Nende nägemis- ja terviseprobleemid ilmnevad eakaaslastest hiljem.
Uuem neuroteadus seostab müoopia (lähinägevuse) teket vähese liikumisega. Liikudes vaatavad silmad eri kaugustele ja töötlevad nähtavat infot: fikseerivad, fokuseerivad, jälgivad, analüüsivad kogu infot. Kui keha liikumist ei toimu, aeglustub lihastes verevool ja lümfiringe, mille tõttu on hapniku ja toitainete liikumine lihaskudedes häiritud. Kui silmad vaatavad lähialas ekraane, nõrgenevad silmade väljapoole pööramise lihased, millega kaugele vaatame. Nõrgad silmalihased ei suuda objekti täpselt fikseerida ning lääts ei suuda kujutist selgelt fokuseerida. Samuti nõrgenevad skeletilihased ja häirub seedekulgla.
Millist rolli mängib ekraaniaeg laste silmade tervises ja kuidas seda õigesti hallata?
Väga, väga suurt rolli. Mistahes suurusega ekraanid aktiveerivad kesknärvisüsteemi, vabastavad dopamiini, reguleerivad unekvaliteeti, mõjutavad peenmotoorikat ja kognitiivset käitumist ning nõrgestavad lihaskonda, eriti tasakaalukeskust. Et ajus mustreid muuta, soovitan teha lastega kokkuleppeid, vajadusel seada piiranguid.
Kas on midagi, mida vanemad seoses lapse silmade tervisega sageli unustavad?
Lapsevanemad unustavad sageli ajataju, kaua laps on ekraanide ees olnud, ja ehk on vähenõudlikud liikumise ja toitumise osas.
Kas teil on lisasoovitusi vanematele, kelle lapsed alustavad peagi kooliteed?
Sageli vanemad ei tea, et kui laps ei soovi lugeda või kui ta käekiri on lainetav, siis võib tegelik põhjus olla nõrkades silmalihastes. Tähtedele tulevad varjud, tähed justkui liiguvad, read lähevad sassi. Võib ilmneda peavalu ja ka tundlikkus lärmakas ruumis. See võib mõjutada lapse enesekindlust. Kui mistahes kahtlused ilmnevad, soovitan kindlasti pöörduda silmalihaste testimiseks spetsialisti poole.