Päikeseprillid

Nägemisterapeut: mütsinokk või kübaraserv ei kaitse lapse silmi päikese eest alati piisavalt

Eestlastele on üsna sügavalt sisse juurdunud komme suruda päikeseliste ilmadega lastele pähe laia äärega või nokaga müts. Päikeseprillid lapse peas on pigem harv nähtus. Kas mütsinokk või kübaraserv pakub alles arenevatele silmadele UV-kiirguse eest piisavalt kaitset või võiksid päikeseprillid olla ka lapsel?

Optometrist- nägemisterapeut Karmen Johansson, kes on spetsialiseerunud silmade koostöö hindamisele alates kolmandast eluaastast, märkis, et UV kiirgus ja valguseredus on kaks erinähtust. UV-kiirgust me ei näe, kuid tunneme tema mõju nahal. Nii nagu me näeme objektide värve, murdub meie silma ka UV-kiirgus, peegeldudes meile silma erinevatelt pindadelt nagu lumi, vesi, klaas. Valguseredus paneb meie silmad kissitama. Nokamütsid ja kübarad kaitsevad tavatingimustes valgusereduse eest väga hästi, kuid selge taevaga veekogu ääres, liivarannas ja talvel lumega, tuleks ka lastel kanda UV-kaitsega prille. UV-kaitsega prilliklaasid ei ole ainult tumedat tooni! UV-kaitsega prilliklaase on ka läbipaistvaid.

Johansson rõhutas, et laste silmasid tuleb UV-kiirguse eest kaitsta samuti nagu täiskasvanuilgi. Mõnel juhul on siiski väikesed erisused, sest laste silmad on alles arengujärgus. Kui lapsel on näiteks laisk silm ja ta vajab optilisi klaase, peab kindlasti teadma, et mitteoptiliste ja tumedate klaaside taga näeb laps halvemini ja nõrga nägemisega võib silm ära vajuda! Milline tumedusaste ja värvitoon on lapse jaoks parim, hindab spetsialist vajadust lapse nägemisvõime järgi.

Enne, kui osta lapsele poest päikseprillid, tuleb kindlasti teada oma lapse nägemisvõimet. “Ilma optilise tugevuseta toonklaasid vähendavad sügavus- ja kontrastitaju ning samuti ei ole see hea valik laisa silma puhul.”

Nõuanne ilmus Tervisegeenius lehel

Tekst: Triin Raestik

Foto: Shutterstock