Laserkorrektsioon ja nägemisteraapia

Laserkorrektsioon ja nägemisteraapia

Paljude prillikandjate unistuseks on elada ilma prillideta. Selleks, et prillidest vabaneda, on vaja nägemise püsimist stabiilsena. Kuid kuidas seda saavutada?

Kas prille kanda või mitte?

Oma töös puutun igapäevaselt kokku erinevate silmanägemist puudutavate müütidega ning pean oma klientidele selgitama nende tekkepõhjuseid ja mõju meie elukvaliteedile.

Üheks peamiseks müüdiks on: “Prillide pidev kandmine halvendab nägemist veelgi.” See on arusaam, mis vajab põhjalikumat selgitust. Prillide mittekandmine võib ajus kaasa tuua muutusi, mis mõjutavad meie keskkonnatunnetust ja tehtavaid otsuseid.

Prillide mittekandmise mõju

Taju: Ruumis liikumine muutub aeglasemaks, et suudaksime paremini mõista ümbritsevat, eriti tundmatus keskkonnas. Reaktsioon on aeglasem ja orienteerumisvõime kehvem.

Sügavustaju: Kui silmad näevad erinevalt, võib kahe silma pildi sulandumine olla moonutatud ja tegelikkusest erinev, eriti kehvades valgustingimustes.

Liikuvate objektide jälgimine: Silmapõhjarakud edastavad valguse abil närviimpulsse ajju, mis omakorda peegelduvad tagasi silmalihastesse.

Prillide mittekandmine või vale tugevusega prilliklaaside kandmine võib põhjustada silmalihaste nõrkust ja laiska silma teket. Eriti keeruline on olukord varjatud või nähtava kõõrdsilmsuse korral, kus prillid võivad olla nii abiks kui ka takistuseks (kuna miinusklaasiga toimub silmade sissepoole ja plussklaasiga väljapoole suunamine).

Kõige algus on nägemisteravus

Nägemise parandamise aluseks on hea nägemisteravus mõlemas silmas – pole vahet, kas see on saavutatud prillide, kontaktläätsede või laseriga. Laserkorrektsioon on sageli kõige mugavam valik ning tänapäevane tehnoloogia võimaldab enne laserkorrektsiooni väga täpselt tulemust diagnoosida.

Suurepärase nägemisteravuse saavutamisel on järgmiseks sammuks silmade liikumiskiirus, mis näitab, kui kiiresti sa suudad fokusseerida erinevatel kaugustel asuvaid objekte, seda nii paigal seistes kui näiteks liikuvas sõidukis küljeaknast välja vaadates.

Nägemisteraapia

Silmalihasjõu taastamiseks ja säilitamiseks on enne ja pärast laserkorrektsiooni kasulik silmatreening. Nägemisteraapia hõlmab silmade liigutamist optiliste klaaside, peeglite, prismade, 3D-testide ja tasakaaluvahendite abil. Mõlemad silmad saavad eraldi pildid, mida tuleb keha asendit muutes selgelt jälgida.

Nii nagu lihaspingete korral pöördutakse füsioterapeudi poole, siis silmalihaspingete puhul annab kõige täpsema vastuse nägemisterapeut, kes kaardistab erinevate testide abil silmalihasjõudluse ja aitab taastada nägemisselguse. Küll aga ei vabasta nägemisteraapia prillidest, nagu seda teeb laserkirurgia.