Varsti algab kool ja vastuvõtule on pöördunud viimasel ajal lapsi Eesti eri paigust. Täna veel, on üle Eesti nägemisuuringu kabinetid ja perearstide kabinetid varustatud ebaühtlaselt vajalike uuringuvahenditega, kuid lapseea nägemisareng kujundab nägemisvõime ja edasiste valikute võimalused kogu tema edasiseks eluks, seepärast on väga oluline pöörata väikse kodaniku nägemisele rohkem tähelepanu ning võtta ette silmakontroll. Ja nii avastatakse ikka veel laisk silm enne kooli minekut. See on vanematele suureks šokiks, ja teadmatus peegeldub ka lapsele.
Mõned huvitavamad näited, millega tuleb meil iganädalaselt tegeleda:
- väikelinna 6-aastasel diagnoositi laisk silm, kuid laps ei taha kanda prille. Probleemi põhjus on kaasasündinud katarakt, kus prill tõepoolest ei aita ja mitte-peegeldusvastase kattega prillilääts hästinägeva silma ees pigem tekitab juurde valgusräigust ja väsitab silma, kui parandab nägemist. Suunasime edasi TÜ Kliinikumi.
- 8-aastasele lapsele kirjutati lugemisprillid lugemisraskuste ja peavalude vähendamiseks. Põhjus oli hoopis silmade vertikaalsuunas ära vajumine. Suunasime silmakirurgile, misjärel saame alustada nägemisteraapiaga.
- Omamoodi tegu oli leida õigeid sõnu selgitamaks 10-aastasele, et tema peavalud ja õpiraskused on tingitud prillide mittekandmisest- aga kui teised sõbrad ka prille ei kanna, miks ma pean, oli tema seisukoht? Aega läks, kuid suutsime parima.
Need põnevad näited, toovad tegelikult rõõmu, sest kui lapsevanemad märkavad, et nende lapse silmadega on midagi teisiti, ja püüavad leida vastuseid, siis üheskoos arutledes, on ikka võimalik leida parimad viisid ja võimalused nägemise parandamiseks või hoidmiseks.
Hea lapsevanem, need on tunnused või sümptomid, mida ei tohiks lapse juures jätta tähelepanuta:
- Sügab silmi
- Sulgeb vahel ühe silma
- Kurdab peavalu
- Silmade valgustundlikkus
- Silmade ära vajumine
- Loeb/vaatab lähedalt
- Silmavalgete punetus, vesisus
- Palli püüdmisel „uimane“
- Nõrk motoorika, koordinatsioon, kukub sageli
- Lugedes hakkab „vigurdama“, eksib reaga
- Autos sõites läheb süda pahaks
- Pea kaldenurk erineb keskteljest
- Ütleb, et näeb ilma prillita paremini
Kui lapsele on määratud prillid, ja laps väidab, et näeb ilma prillita paremini, tuleks kindlasti konsulteerida raviarstiga ning teha silmakontroll, enne, kui lubada lapsel olla ilma prillita, sest kui nõrgema silma eest võtta ära optiline klaas, mis aitab valgust koondada silmapõhja läbi silma musta ava, kus tekivad foto-keemilised protsessid, siis nõrgem silm jääb nõrgemaks ja teostatud laisa silma ravi võib luhtuda. Sama lugu on päikeseprillidega, kui lapse silmad vajavad optilisi klaase ja kanda päikeseprille, millel puudub optiline klaas, halveneb nägemistajus kontrasti- ja sügavustaju.
Kuid on ka juhtumeid, kus lapsel ongi õigus prillide ebamugavuses, sest optiline klaas võib pöörata silma suunas, mis põhjustab tõesti kahe silma koostöös väsimust. Seepärast on silmalihastestid koos täpsete mõõtmisvahenditega prillide määramisel üliolulised! Nägemisteraapia kabinetis on kõik vajalik olemas ja oleme alati rõõmsad, kui oleme taaskord ühe silmapaari saanud selgemaks. Nii muutuvad lapsed enesekindlamaks, kaovad õpiraskused ja saavad tegeleda meelepärase hobiga.
Üks asi on veel südamel, mis puudutab laisa silma ravi alates 8.-eluaastast
Murelikud lapsevanemad, kelle laps on vanem, kui kaheksa, küsivad uuringule tulles esmalt: „Kas oleme hiljaks jäänud?“ Vastus on: „Ei ole!“ Kui silmapõhi on välja arenenud, on võimalik ka peale kaheksandat eluaastat ravida, küll tuleb nüüd selgitada lapsele, milleks ta peab seda tegema. Alates kooli minekust, kui laps muutub trennide ja hobiringidega aktiivsemaks, tekib vähem võimalusi laisa silma raviga tegeleda. Kindlasti tasub tulla konsultatsioonile, et selgitada välja kas silmapõhi on arenenud ja milliste trikkidega saaks treeningut teha, nii, et kõik tunneksid rõõmu tulemustest.
Alati tuleb arvestada, et kahe silma korral, kui hästi nägev silm on põletikus või mistahes muul moel nägemine häiritud võib jääda laisa silma nägemine parimaks nägemiseks kogu eluks!
Tulge ja küsige nõu, et Teie laps tunneks ennast enesekindlalt, on heade õpitulemustega, kiire reageerimisega, hea motoorika ja koordinatsiooniga! Õigeaegselt tehtud silmakontroll aitab probleeme lahendada.